Klokken lidt før 9 åbnedes messen officielt.
jeg kunne ikke helt se hvad der foregik. Men det plejer at være noget med et rødt bånd og en overdimensioneret saks.
I området udenfor selve messen var en række glasmontrer, hvor forskellig nye produkter blev præsenteret
Fra vores verden var det bl.a. de nye sprays fra Simon Hurley, de spændende farvekortsæt fra Spellbinders som jeg fortale om forleden og det nye roterende stencilsystem, som jeg er lidt (læs: meget) forelsket i.
Og så var der ting fra kunstnermateriale-verdenen.
Som fx paint-by-numbers der kan laves ud fra ens egne fotos, en sammenklappelig kombineret vandbeholder og penselholder og en armstøtte til når man maler malerier
Jo jo – det er ikke idéer producenterne mangler (om der så er tale om GODE idéer kan måske diskuteres).
Inden åbningen af messen var vi alle inviteret til en lille morgenmadsreception.
Men nu er det jo ikke første gang jeg er i landet, og jeg har lært at deres opfattelse af morgenmad er en lidt anden en vores. De elsker nemlig det søde i alle afskygninger.
Så jeg havde allerede sørget for lidt fast føde forinden på hotellet.
Og så snuppede jeg en græsk yoghurt med honning og en lille kanelsnegl i convention centeret.
Der var fuld gang i både demoer og make and takes rundt omkring.
Bl.a. af de nye pastes fra Lisa Horton. Jeg var ikke helt imponeret. Ikke over paste’ene i hvert fald.
Til gengæld var hende der viste dem totalt farvekoordineret med Lisa Horton’s produktfarver.
49 and Market gar indgået et nyt samarbejde med Vicky Boutin. Første serie fra hende er superlækker og i de skønneste farver
Der er flere andre serier på vej fra andre designere henover de kommende måneder.
Og de er bare lækre på hver sin måde
Sizzix har en masse lækkert nyt på vej.
Bl.a. dies og embossingfoldere fra deres nye samarbejde med Seth Apter.
Og Hero Arts har også en mase fine ting på bedding i dress sædvanlige lækre stil.
Køkkenskåle i retro-stil og en skøn dobbelt stencil til at lave hanefjedsmønster med.
Og sådan lige pludselig var klokken næsten 17 – og messen lukkede for i dag.
Faktisk nåede jeg hele vejen rundt – men uden at fordybe mig så meget.
Men vi ses igen i morgen – og SÅ er der nogle ting der skal kigges nærmere på.
Og de første bestillinger skal lægges.